Στη τελευταία παρουσία της ΑΕΚ σε ομίλους Europa League, μια βραδιά στις Βρυξέλλες ήταν από τις πιο οδυνηρές.

Η ΑΕΚ την ερχόμενη Πέμπτη θα βρεθεί στο Μπριζ του Βελγίου με μοναδικό σκοπό να κερδίσει την ομώνυμη ομάδα ή να πάρει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και να βρεθεί ξανά στα μπαλάκια της κλήρωσης, αυτή τη φορά όμως για τους ομίλους. Τι είχε γίνει όμως την τελευταία φορά που η ΑΕΚ βρέθηκε αντιμέτωπη με ομάδα από το Βέλγιο στη συγκεκριμένη διοργάνωση;

Η περίοδος 2011-2012 ήταν και η τελευταία που η ΑΕΚ συμμετείχε στο κύπελλο κυπελλούχων το γνωστό σε όλους μας Europa League. Την χρονιά εκείνη στη διοργάνωση αναδείχθηκε πρωταθλήτρια η Ατλέτικο Μαδρίτης νικώντας την Μπιλμπάο σ’ έναν ισπανικό εμφύλιο για έναν ρόλο καθώς οι ροχιμπλάνκος είχαν κερδίσει με 3-0 μέσα στην Αρένα Νασιονάλα του Βουκουρεστίου με τον Ράνταμελ Φαλκάο σε τρελά κέφια. Όσο για την ΑΕΚ είχε αποχαιρετήσει από πολύ νωρίς καθώς είχε τερματίσει προτελευταία στον όμιλο με 3 βαθμούς πάνω από την Στουρμ Γράτζ. Οι υπόλοιπες ομάδες του ομίλου ήταν η Λοκομοτιβ Μόσχας αλλά και η Άντερλεχτ που ήταν και η επικεφαλής σ’ εκείνον τον όμιλο.

Το βράδυ της 15ης Σεπτεμβρίου

Η ΑΕΚ την πρώτη αγωνιστική καλείται να αντιμετωπίσει στις Βρυξέλλες τον πιο ισχυρό αντίπαλο. Ο λόγος για την Άντερλεχτ. Προπονητής τότε ήταν και πάλι ο Μανόλο Χιμένεθ ενώ στο έμψυχο δυναμικό της ομάδας ανήκε και ο Βίκτωρας Κλωναρίδης ο οποίος ακόμα δεν είχε κάνει την εμφάνιση του στην αποστολή. Η ΑΕΚ ηττάται εύκολα μ’ 4-1 μια σφαλιάρα που ήταν η προοικονομία σε ότι θα ακολουθούσε εκείνο το τρίμηνο στην Ευρώπη. Απολογισμός 5 ήττες και μόλις μια νίκη.

Το βράδυ λοιπόν εκείνο η ΑΕΚ είχε παραταχθεί με το γνώριμο 4-2-3-1. Η Άντερλεχτ από την άλλη κατέβηκε στο χορτάρι του Κονστάντ Βάντεν Στοκ παραταγμένη με τον πληθωρικό 4-3-3. Οι κιτρινόμαυροι του Χιμένεθ μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στα πρώτα λεπτά είχαν τα ηνία του ματς ώσπου ένα αστείο γκολ που χάρισε η άμυνα στον Σουάρες έβαλε σε θέση οδηγού τους Βέλγους. Κακή συνεννόηση μεταξύ Δέλλα και Κωνσταντόπουλου και ο πεσμένος Σουάρες στο 16′ άνοιξε το σκορ. Τα τέρματα για την Άντερλεχτ διπλασίασε με κεφαλιά ο Γιοβάνοβιτς που έπιασε και πάλι στον ύπνο την άμυνα της Ένωσης και άφησε στήλη άλατος τον Ντίμι και όλα αυτά στο 33′

Αναπτέρωση του ηθικού με Λέο

Παρόλα αυτά η ΑΕΚ αντέδρασε και σήκωσε κεφάλι με μια γκολάρα του Βραζιλιάνου Λεονάρντο που θα ζήλευε ο οποιοσδήποτε συμπατριώτης του. Ο Λεο εξέθεσε την άμυνα τον Βέλγων και μ’ ένα ονειρικό πλασέ και αφού η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι του Προτό αναπαύθηκε στα δίχτυα της εστίας. Αυτό το τέρμα έδωσε ελπίδες πως στο δεύτερο ημίχρονο ο δικέφαλος θα μπορούσε να κυνηγήσει την ισοφάριση και όχι μόνο.

Η κατάρρευση και ο διασυρμός

Όμως κάτι από τα παραπάνω δεν συνέβη. Λίγο πριν φύγει το ημίχρονο και οι παίκτες αποσυρθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ο Σουάρες με μια βολίδα έξω από την περιοχή έγραψε το 3-1, η ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος δεν μπόρεσε να επιβάλλει ποτέ ρυθμό και στο 84′ και πάλι ο Σουάρες που κυνηγούσε το χατ τρικ σαν μανιακός διαμόρφωσε το τελικό 4-1 ένα σκορ που εξέθεσε ανεπανόρθωτα την οπισθοφυλακή της ΑΕΚ και την επόμενη μέρα στον τύπο και φυσικά σε όλα τα αθλητικά δίκτυα.

Εκείνη ήταν και η τελευταία εμπειρία της ΑΕΚ από Βελγική ομάδα στο Europa League. H ήττα αυτή ήταν η 3η σε 9 παιχνίδια της ΑΕΚ κόντρα σε ομάδες από το Βέγλιο. Ας ελπίσουμε πως τα λάθη του παρελθόντος θα αποφευχθούν και η Ένωση στις 17 του Αυγούστου θα κάνει το πρώτο και αποφασιστικό βήμα κόντρα σε μια ομάδα που είναι για τα μέτρα της